obr4Dielňa Umenie z odpadu aj tento rok zostala verná myšlienke dať druhú šancu veciam, ktoré si svoje už „odžili“. Pre tohtoročných Letavákov si pripravila zaujímavý nápad prinavrátiť život starým bicyklom. Pretvorili ich na štýlové kolobežky s jedinečným dizajnom.

Mottom dielne bolo „jednou nohou na zemi“, čo predstavovalo odrážanie sa na kolobežke. Účastníci mali pár dní na to, aby zhotovili zo starých komponentov nový dopravný prostriedok. „Na jednej strane sme sa chytili toho trendu ako kolobežky a na druhej strane trendu upcycling,“ uviedol pre Rimava.sk lektor dielne Peter Schanz. Upcycling je proces premeny odpadu či starého zbytočného materiálu na nové výrobky vyššej kvality, zároveň s ochranou životného prostredia.
„Dostali sme k dispozícii vyše 20 kostier bicyklov, ktoré sme v prvý deň rozobrali a roztriedili na súčiastky, ktoré sme potom komponovali do tej kolobežky. Veľmi dôležitý komponent je predná časť s vidlicou a kormidlom a tiež rúra, ktorá nám umožní dostať sa na najnižší bod, kde máme vzdialenosť od zeme 8 cm,“ uviedol Schanz. Hlavnú rúru museli prispôsobiť geometrii kolesa, keďže mali v dielni rôzne veľkosti. Podľa jeho slov si každý účastník dielne rúru ohol sám pomocou ohýbačky na rúry. „Každý si spravil vlastnú kôpku všetkých komponentov a potom podľa poradia chodili k stolu, kde som to spolu s nimi dal dokopy, zvaril a nameral. Oni si kontrolovali, či to je v osi, takže zodpovednosť za kvalitu bola na nich,“ dodal.

obr5

lektor v dielni na Letavách Peter Schanz

Počas týždňa vzniklo v dielni 15 kolobežiek, pričom každá z nich je svojská a originálna. Pri ich tvorbe bol zachovaný hlavný motív dielne, no voľba farby a výstuže bola ponechaná na kutiloch, ktorí si ich zhotovovali. Starým veciam vdýchli nový život a zároveň vytvorili diela, ktoré sú aj estetickým zážitkom. „Čo sa týka výsledného efektu, dbal som na to, aby to bolo uhladené a malo nejaký tvar. Na Internete je strašne veľa príkladov zlého prevedenia kolobežiek „urob si sám“. Takže pre mňa bolo dôležité, aby to bolo aj esteticky dobre stavané,“ priblížil lektor dielne.

Atmosféra Letáv tento rok prilákala aj zahraničných kreatívcov. Peťo prišiel až z českej Ostravy, pričom ani netušil, že si tu vyrobí vlastnú unikátnu kolobežku. V dielni dokonca nechýbali ani ženy, ktorým sa majstrovanie zapáčilo. Jednou z nich bola aj Martina, ktorá si s radosťou vyskúšala frézovanie a vyrábanie. „Moja kolobežka sa skladá asi zo štyroch rôznych bicyklov. Väčšinu vecí ako zváranie sme si robili my s pomocou lektora. Na výsledný dizajn som použila noviny, keďže mám rada novinový papier ako materiál a mala som pocit, že sa to hodí aj k téme recyklovania. Bol to skvelý zážitok si to vyskúšať,“ uviedla účastníčka dielne.
Takýmto spôsobom si aj dnešná mladšia generácia v dielni vyskúšala veci, ktoré za ňu bežne vybaví servis. „Pre mnohých tu bolo novou skúsenosťou vôbec vymeniť plášť alebo vymontovať koleso, čo bol predtým možno pre našu generáciu štandard. Neboli na to zvyknutí, ale úplne ich to bavilo,“ dodal na záver Schanz. Podľa jeho slov sa snažili na každú kolobežku vyrobiť aj logo Letáv, ktoré bolo akoby pomyselnou čerešničkou na torte. Svoje zhotovené kolobežky si účastníci vyskúšali cez víkend vo forme spanilej jazdy.

Veľký záujem o kolobežky potvrdil aj fakt, že počas záverečnej vernisáže jedna z kolobežiek zmizla. Okrem Letavákov v ten deň a večer prišlo na Letavy množstvo ďalších ľudí z okolitých miest a obcí. Podľa zakladateľa Letáv Mariana Lacka sa však o pár dní našla v Rimavskej Sobote. Ako poznamenal, počas sobotňajšieho večera nebola na mieste, ktoré bolo strážené, čo bola možno tiež chyba. Kolobežka sa tak po strastiplnej ceste dostala späť do rúk majiteľky z Oravy, ktorá na jej výrobe pracovala týždeň.

neboli nájdené žiadne obrázky

zdroj: rimava.sk

0 121